Виставка "У центрі бурі. Модернізм в Україні 1900–1930-х років" представляє новаторське мистецтво, створене в Україні в перші десятиліття ХХ століття, й демонструє різноманітні напрямки від фігуративізму до футуризму та конструктивізму. Модерністичний рух в Україні розгортався на складному соціально-політичному тлі розпаду імперій, Першої світової війни, революцій 1917 року з подальшим короткочасним здобуттям незалежності Українською Народною Республікою (1917–20) і створенням Радянської України. Жорстокі сталінські репресії проти української інтелігенції призвели до розстрілів десятків письменників, театральних режисерів і художників, а Голодомор, штучний голод 1932–1933 років, убив мільйони українців.

Попри такі політичні потрясіння, це був період справжнього розквіту українського експерементального мистецтва, літератури, театру та кіно. "У центрі бурі” відроджує цей важливий, хоча й маловідомий на Заході, розділ європейського модернізму і представляє орієнтовно 70 робіт у повному діапазоні художніх засобів, від олійних картин і ескізів до колажів і театрального дизайну. Дотримуючись хронологічної послідовності, в експозиції представлені твори майстрів українського модернізму, таких як Олександр Богомазов, Василь Єрмілов, Борис Косарев, Вадим Меллер, Віктор Пальмов та Анатоль Петрицький. Досліджуючи поліфонію стилів та ідентичностей, виставка включає неовізантійський живопис послідовників Михайла Бойчука та експериментальні роботи учасників Культур-Ліги, які пропагували своє бачення сучасного українського та єврейського мистецтва відповідно. На виставці представлено творчість Казимира Малевича та Еля Лисицького – авангардистів світового рівня, які творили в Україні та залишили вагомий слід у розвитку вітчизняного мистецтва. "У центрі бурі” також знайомить відвідувачів із роботами всесвітньо відомих художників, які народилися та розпочали свою творчість в Україні, але стали відомими за її межами, зокрема Олександри Екстер, Володимира Баранова-Россіне та Соні Делоне.

"У центрі бурі” є найповнішим оглядом українського модерністського мистецтва на сьогодні, з багатьма роботами з колекцій Національного художнього музею України та Державного музею театру, музики та кіномистецтва України. У такий спосіб Національний музей Тіссена-Борнеміси святкує динамізм і різноманітність мистецької сцени в Україні і сприяє збереженню спадщини країни під час неприйнятної сучасної окупації частини її території Росією.
 

Понеділок: з 12.00 до 16.00
Вівторок – неділя: з 10.00 до 19.00

Зали 48-52 (перший поверх)

Громадянам України - вхід вільний.
Для інших відвідувачів: у понеділок вхід вільний.
Вівторок - неділя: включено до єдиного квитка.

Accessibility in the visit.

подяки

Ця виставка стала можливою завдяки підтримці Президента України Володимира Зеленського та Офісу Президента України. Ключова роль також належить Олександровi Ткаченку, міністру культури України, який сприяв винятковій передачi цих творів зі зруйнованої війною країни.

Висловлюємо подяку Національному художньому музею України та Музею театрального, музичного та кіномистецтва України за щедро надані експонати, а також приватним колекціонерам, які долучилися до співпраці.

Особливої подяки заслуговує баронеса Франческа Тiссен-Борнеміса, член Опікунської ради Національного музею Тiссен-Борнеміса, яка з самого початку з натхненням i мужністю просувала цей проект та сприяла складним переговорам щодо привезення зазначених творів до Іспанії.

Чималу підтримку проекту надав також Пінчук Арт-Центр.

Крім того, ми бажаємо відзначити працю i самовідданість кураторів Костянтина Акіньші, Каті Денисової та Олени Кашуби-Вольвач, а також їхні вражаючі есе, що разом з есе інших дослідників з'явились у чудовому виданні видавництва «Темз енд Хадсон». Дана експозиція здійснена завдяки підтримці пані Франчески Тiссен-Борнеміса, Фонду «Музеї для України», Загального піддиректорату державних музеїв Генеральної дирекції культурної спадщини та образотворчого мистецтва при Міністерстві культури та спорту Іспанії, компаній «Мастеркард», «Омега-капітал» «CIТспейн», та Хаммама Аль-Андалуса, серед інших.